O pracowni
Pracownia Ikon pw. św. Mikołaja Cudotwórcy jest pracownią wykonującą ikony zgodne z kanonem i tradycją Cerkwi Prawosławnej.
Nasza pracownia ma charakter rodzinny. Mąż zajmuje się prowadzeniem sklepiku z materiałami dla ikonografów, a ja prowadzę zajęcia w pracowni. Obydwoje posiadamy tytuł artysty plastyka.
Magdalena Andres ikonografią zajmuję się od 2008 roku. Edukację swą w głównej mierze opierałam na samokształceniu oraz nauce pod kierunkiem Mistrzów Anny Golubkowej i Dmytra Kotowskiego z moskiewskiej szkoły ikonograficznej „Sofia”, Anthoniego Gunina, a przede wszystkim mojego męża Bogusław Andresa.
W pracy z ikonami wykorzystuję techniki tempery żółtkowej, kazeinowej czy enkaustyki. Na nowo odkrywam dawne receptury i adaptuje do możliwości dzisiejszych czasów.
Wiele receptur, jak choćby receptura na medium enkaustyczne jest mojego autorstwa.
Staram się by w mojej pracy dawne tradycje rzemieślnicze wiodły prym nad nowymi mediami takimi jak „akryl”. Daje to nie tylko dużą satysfakcję, ale gwarancje dobrze spełnionej misji, jaką jest przekazywanie wiedzy na temat malarstwa ikonograficznego.
Bogusław Andres dr inż. nauk leśnych, ikonopisca, założyciel pracowni, współorganizator wystawy „Światło ikony”, komisarz Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy.
Ikony pisze od ponad 18 lat. Przez te lata terminował nie tylko w pracowniach w kraju, ale również w Rosji. Dzieląc się swoim doświadczeniem brał udział w współtworzeniu i prowadzeniu warsztatów ikonograficznych Droga ikony u oo. Jezuitów oraz w Studium Chrześcijańskiego Wschodu u oo. Dominikanów.
Jest uznanym specjalistą z zakresu konserwacji i ochrony drewna. W swoich badaniach naukowych zajmuje się między innymi wpływem mikroorganizmów na zmiany barwy pigmentów stosowanych w sakralnym malarstwie tablicowym i ściennym. Prowadzi konserwację i renowacją starych ikon oraz drewnianych elementów wystroju wnętrz sakralnych.
Wykonuje wysokiej jakości podobrazia drewniane na zamówienia indywidualne oraz dla pracowni realizujących zlecenia do świątyń i prowadzących warsztaty ikonograficzne.
Szczególnie ceni sobie precyzję i kunszt wykonania ikon. Pasjonują go dawne techniki stolarskie, a w szczególności tradycyjne techniki zdobnicze mebli.