Zamówienia

Jak zamówić ikonę?

Ikony wykonujemy na zamówienie. Rzadko posiadamy gotowe ikony. Ikona taka jest pisana w konkretnej intencji i dla konkretnej osoby. Ikony piszemy używając jednej z najstarszych technik – enkaustyki zimnej, tempery żółtkowej, kazeinowej oraz pigmentów wysokiej czystości chemicznej.

Złocenia na ikonie są wykonywane w technice pulmentowej złotem płatkowym o karatowości 23 3/4 ct lub 24 ct. Podobrazie jest lipowe z gruntem klejowo-kredowym.

Pobieramy 50% zaliczki przed przystąpieniem do pracy, reszta płatna jest przy odbiorze. Wystawiamy certyfikat, w którym zawieramy informacje o technice wykonania ikony. Termin wykonania ikony ustalamy indywidualnie.

Ikona w życiu człowieka

Ikony odgrywają zasadniczą rolę w sprawowaniu kultu w cerkwiach jak i w domach. W domach ikona zazwyczaj umieszczane w specjalnym miejscu, zwanym „pięknym kątem” (krasnyj ugoł). Po urodzeniu dziecka wykonwana jest ikona jego świętego patrona, wysokości noworodka. Matka błogosławi ikoną córke lub syna, kiedy opuszczają dom rodzinny. Wierny prawosławny zabiera ze sobą ikonę w podróż lub na wojnę, aby chroniła go przed niebezpieczeństwami. Podczas procesji pogrzebowych ikony kładzione są na trumnie, a niektedy także opuszczane do grobu.

Ikona jako prezent

Ikona to unikalny prezent. Napisana w tradycyjnej technice, z pewnością będzie przechowywana w rodzinie i przekazywana z pokolenia na pokolenie, stanowiąc cenną pamiątkę wyjątkowego rodzinnego wydarzenia.

Ikony napisane w naszej pracowni posiadają certyfikat. W certyfikacie zamieszczone są informacje o tym, że ikona powstała w Pracowni ikon pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, o technice w jakiej ją wykonano oraz rodzaju zastosowanego złocenia. W Certyfikacie na życzenie możemy umieścić imię i nazwisko osoby zamawiająca ikonę, a także dla kogo ikona została napisana oraz z jakiej okazji.

W niektórych przypadkach certyfikat wypisywany jest wcześniej. Ma to miejsce wówczas gdy zamawiający chce obdarować bliską mu osobę ikoną, lecz do napisania ikony pozostało zbyt mało czasu. Bliskiej osobie wręcza się wówczas certyfikat, a ikona doręczana jest po jej ukończeniu.

Ważne jest aby ikony nie pisać w pośpiechu, lecz w skupieniu i z należytą dbałością.

Ikona na chrzest – ikona na „wymiar”

Ikona „na wymiar” to bardzo unikalna ikona. Zazwyczaj jest to pierwsza ikona w życiu człowieka. Unikalność ikony polega na tym, że jest ona wykonywana zgodnie z wymiarami noworodka: wysokość ikony określa wzrost dziecka a szerokość ikony to szerokość jego pleców w dniu narodzin.

Na takiej ikonie przedstawia się patrona bądź świętego, którego imię nosi dziecko lub świętego, którego wspomnienie obchodzi się w dniu urodzin dziecka. Połączenie rozmiaru ikony z wymiarami noworodka tworzy szczególny, osobisty związek pomiędzy patronem a dzieckiem otrzymującym taką ikonę. W niej wyraża się najgorętsza troska o pomyślność i szczęście dziecka. Właśnie taką ikoną przyjęto obdarowywać nowonarodzone dziecko podczas sakramentu chrztu.

Dzień chrztu jest niewątpliwie najbardziej właściwą chwilą na obdarowanie tego typu ikoną, jednak przed Bogiem wszyscy jesteśmy dziećmi i nigdy nie jest za późno na podarowanie takiej ikony.

Ikona rodzinna

To ikona przedstawiająca patronów wszystkich członków rodzinny razem. Wśród nich może przedstawić patronów zmarłych członków rodziny. Obraz ten łączy pokolenia. Często pisze się na niej Anioła Stróża, błogosławiącego z chmur Jezusa Chrystusa czy Matkę Bożą Pokrow. Można również umieścić wizerunki świętych męczennkiów Guri, Samon i Awiw. Są oni patronami życia rodzinnego.

Ikony ślubne

W tradycji prawosławnej rodzice narzeczonego błogosławią go ikoną Zbawiciela, a rodzice narzeczonej błogosławią ją ikoną Przenajświętszej Bogurodzicy. Ikony, którymi rodzice pobłogosławili młodych, nazywane są ikonami ślubnymi. Ikony te stanowią symbol jedności małżonków i ochraniają ich związek. Modląc się przed tymi ikonami, dusze małżonków łączą się we wspólnej modlitwie do Boga, a związek ich staje się nierozdzielny i niezłomny. Jest to piękna tradycja, którą warto przenieść poza wyznanie prawosławne. Taka pamiątka ślubna zapewne będzie bardzo wyjątkowa.

error: Content is protected !!