złocenie na asyst
Ikona,  technologia

Złocenie na assyst

Złocenie drobnych elementów nazywa się złoceniem na assist lub poprostu asystki. Ten typ złocenia najczęściej stosowany był i jest do dziś przede wszystkim w ikonografii na szatach, piórach aniołów, meblach czy wykonywaniu ornamentów.

Klej do asystek był wykonywany z różnych mieszanin. Najczęściej z piwa lub soku czosnkowego. Sok lub piwo należało wygotwać do dość gęstej konsystencji. Następnie klej rozcieńczano wodą tak by można było wykonać cieńkie linie.

Współcześnie stosuje się różnego rodzaju kleje akrylowe, które zdecydowanie ułatwiają pracę, jednak nie ma w tym szlachetności jaką nabiera złoto położone na klej z piwa czy czosnku.

Nakładanie asytek jest wymagające i zpewnością brak doświadczenia będzię przeszkadzał początkującemu pozłotnikowi. Dlatego warto na początek poćwiczyć zarówno trzymanie pionowe pędzla jak i prawidłowe wykonywanie kresek.

Jak położyć klej by złoto nie przykleiło się do malatury.? Najlepiej jest pokryć powierzchnię złocenia cieńką warstwą kredy a następnie pędzlem nanieść klej. Położyć złoto i delikatnie zdjąć nadmiar. Na koniec zabezpieczyć odpowiednim roztworem szelaku.

Powodzenia !

Powiązane zdjęcia:

error: Content is protected !!