Prowadzący

Magdalena Andres

ikonopisarka, artysta plastyk, inicjatorka i współzałożycielka pracowni. Magdalena AndresPomysłodawczyni i współorganizatorka wystawy ikon "Światło Ikony".

Pisaniem ikon zajmuje się od 2008 roku. Edukację zaczynała na kursach organizowanych przez warszawskich jezuitów. W 2011 roku ukończyła kurs kanonicznego pisania ikon w moskiewskiej szkole ikon "Sofia", potwierdzony certyfikatem i pracą dyplomową, jaką było wykonanie ikony Archanioła Michała. Od tego czasu stale utrzymuje kontakt z pracownią moskiewską i podnosi swoje kwalifikacje.

Specjalizuje się w pozłotnictwie na pulment. Fascynują ją stare receptury i metody, jakie były wykorzystywane w przez dawnych mistrzów.


Bogusław Andres

dr inż. nauk leśnych, artysta plastyk, ikonopisca, współzałożyciel pracowni, współorganizator wystawy „Światło ikony”, komisarz Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy.Image

Ikony pisze od ponad 18 lat. Przez te lata terminował nie tylko w pracowniach w kraju, ale również w Rosji. Dzieląc się swoim doświadczeniem brał udział w współtworzeniu i prowadzeniu warsztatów ikonograficznych Droga ikony u oo. Jezuitów oraz w Studium Chrześcijańskiego Wschodu u oo. Dominikanów.

Jest uznanym specjalistą z zakresu konserwacji i ochrony drewna. W swoich badaniach naukowych zajmuje się między innymi wpływem mikroorganizmów na zmiany barwy pigmentów stosowanych w sakralnym malarstwie tablicowym i ściennym. Prowadzi konserwację i renowacją starych ikon oraz drewnianych elementów wystroju wnętrz sakralnych.

Wykonuje wysokiej jakości podobrazia drewniane na zamówienia indywidualne oraz dla pracowni realizujących zlecenia do świątyń i prowadzących warsztaty ikonograficzne.

Szczególnie ceni sobie precyzję i kunszt wykonania ikon. Pasjonują go dawne techniki stolarskie, a w szczególności tradycyjne techniki zdobnicze mebli.


Copyright © Pracownia Ikon pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.